Kojarzysz to uczucie, gdy zaczynasz wyszukiwać idealnej szkoły dla siebie i przeglądarka bombarduje Cię informacjami o szkołach z pierwszych miejsc w rankingach, liceach dwujęzycznych, sportowych, technikach gdzie kładzie się szczególny nacisk na praktykę? Jednocześnie rodzice i znajomi wysyłają Ci artykuły o różnych nurtach w edukacji…
Wiemy doskonale, że można się w tym pogubić. Życie każdego z nas jest pełne wyborów – także tych dotyczących naszej edukacji i rozwoju. Stajemy przed nimi już od najmłodszych lat, a wraz z końcem szkoły podstawowej zaczynają mieć one coraz większy wpływ na naszą przyszłość.
Aby pomóc Ci podjąć decyzję, mamy dla Ciebie wskazówki, które mogą trochę uporządkować te informacje.

Po pierwsze, jeśli wahasz się nad rodzajem szkoły (liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła branżowa) zastanów się, w czym jesteś dobry/dobra. Może pomóc Ci w tym zadanie sobie kilku pytań o Twoje predyspozycje, na przykład:
- Co wychodzi mi najlepiej?
- Jakie czynności (zainteresowania, hobby) sprawiają, że zapominam o całym świecie?
- Bez czego nie wyobrażam sobie dobrego dnia?
- W czym zazwyczaj pomagam innym osobom?
- Jaki zawód wydaje mi się szczególnie atrakcyjny? Dlaczego?
Nie musisz odpowiadać na nie teraz. Znajdź dla siebie czas, usiądź wygodnie, wyeliminuj rozpraszacze i wtedy poszukaj odpowiedzi.

Być może jest tak, że już na tym etapie potrafisz wskazać swoje predyspozycje. Możliwe, że masz już nawet jakiś plan na przyszłość. Niektóre szkoły pozwalają podążać ściśle określoną ścieżką. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, spróbuj poszukać takiego miejsca, które odpowiada Twoim mocnym stronom.
Jeśli Twoje zainteresowania są jasno powiązane z konkretnym zawodem, sprawdź ofertę szkół technicznych – ich wybór może skrócić trochę drogę do osiągnięcia Twojego celu.
Po drugie, pozostaje jeszcze kwestia wyboru nurtu, w jakim szkoła funkcjonuje. Wiele ostatnio mówi się o odejściu od tradycyjnego modelu szkoły, czyli takiego, który kojarzy się z jasno określoną hierarchią, rutyną, z ławkami ustawionymi od linijki, dzwonkami, zadaniami domowymi i niezapowiedzianymi kartkówkami.
Spark jest jedną ze szkół, gdzie raczej nie spotkasz się z takimi zjawiskami. Właśnie dlatego można nas nazwać szkołą “alternatywną”. Może się to wydawać bardzo atrakcyjne, ale prawda jest taka, że nie każdy będzie się czuł dobrze w takim miejscu. Wiele zależy od naszego stylu pracy. Są uczniowie, którzy wolą tradycyjny model i świetnie się w nim odnajdują. Aby pomóc Ci określić, czy te alternatywne szkoły, o których ostatnio sporo czytałeś/czytałaś będą odpowiadały temu, jak się uczysz i jak pracujesz, stworzyliśmy krótki test. Wydrukuj go i wypełnij. Instrukcję znajdziesz w pliku.
Pamiętaj, że o tym, jak wiele wyniesiesz z czekającego Cię etapu edukacji, w największym stopniu decydujesz Ty sam/sama. Nawet jeśli wybierzesz szkołę, która będzie wydawała Ci się idealna, a okaże się, że wcale taka nie jest, może to być dla Ciebie ważna lekcja o Twoich potrzebach edukacyjnych. Rozwój to nie tylko pięcie się w górę – czasem należy się zatrzymać, wziąć oddech, rozejrzeć i odpocząć przed kolejnym krokiem.
Powodzenia w podejmowaniu decyzji! 🙂
Michalina Mruczyk
W Sparku można mnie spotkać od stycznia 2019 roku. Jestem psychologiem, od kilku lat pracuję z młodzieżą i całym sercem czuję, że “to jest to”.
Lubię pisać, ponieważ w ten sposób układam swoją narrację o życiu. Piszę chaotycznie, bo myślę chaotycznie i w tym chaosie odnajduję spokój.